Graniastosłupy   


MENU
Powrót





    Graniastosłup, to wielościan, którego wszystkie wierzchołki są położone na dwóch równoległych płaszczyznach, zwanych podstawami graniastosłupa i którego wszystkie krawędzie leżące poza tymi podstawami są do siebie równoległe.Wysokość graniastosłupa, to odległość między jego podstawami.

    Graniastosłup prosty, to graniastosłup o prostokątnych ścianach bocznych. W przeciwnym wypadku jest to tzw. graniastosłup pochyły.

    Graniastosłup prawidłowy, to graniastosłup prosty o podstawach będących wielokątami foremnymi. Graniastosłupy prawidłowe tworzą obok antygraniastosłupów jedną z dwóch nieskończonych serii wielościanów półforemnych.

    Graniastosłup archimedesowy, to graniastosłup o krawędzi podstawy tej samej długości co wysokość. Taki graniastosłup jest wielościanem półforemnym czyli archimedesowym.

    Antygraniastosłup, to wielościan, którego wszystkie wierzchołki leżą w dwóch płaszczyznach zwanych podstawami i tworzą dwa wielokąty foremne o tej samej liczbie boków, a ściany boczne tworzy pasek złożony z trójkątów równobocznych. Antygraniastosłupy tworzą obok graniastosłupów prawidłowych jedną z dwóch nieskończonych serii wielościanów półforemnych.

Pole powierzchni całkowitej graniastosłupa obliczamy ze wzoru :

Pc = 2 Pp + Pb = 2 Pp + Obwp H

gdzie :

Pp - pole podstawy graniastosłupa;
Pb - pole powierzchni bocznej graniastosłupa;
Obwp - obwód podstawy graniastosłupa;
H - wysokość graniastosłupa.

Objętość grniastosłupa:
V = Pp H


    Prostopadłościan, to równoległościan o ścianach prostopadłych.





Pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu o wymiarach a x b x c :

S = 2ab + 2bc + 2ac
Objętość prostopadłościanu :
V = abc


    Szczególnym przypadkiem prostopadłościanu jest sześcian.



(c) Copyright 2005. All rights reserved. Contact: IRENEUSZ BOROWIŃSKI